Škoda Octavia, 8mm film a nostalgie

Škoda Octavia, 8mm film a nostalgie

Záběry vozu Škoda Octavia na 8mm filmu jsou nostalgie

Při své práci narazím na spoustu zajímavých záběrů z dob dávno minulých. Je to důvod, proč mě digitalizace 8mm filmů baví. Často je i zajímavé, v čem nám lidé své 8mm filmy přinášejí. Například v kulatých papírových a plechových krabičkách od Lázeňských oplatků nebo pytlících od mléka. Pamatujete si vůbec, že se dříve prodávalo mléko v pytlíku a Lázeňské oplatky v krabičce? Je to nostalgie… A právě to mě vede ke zveřejnění jednoho neskenovaného obrazového políčka z 8mm filmu, které jsem digitalizoval. Je to Škoda Octavia na fotce v úvodu. Stejnou měl můj děda.

Se zveřejněním mám samozřejmě souhlas majitele filmu.

Škoda Octavia na 8mm filmu

Dle wikipedie se Škoda Octavia vyráběla v letech 1959 – 1965, přičemž tyto záběry automobilu byly zachyceny na 8mm film v roce 1970. Na svět se dostalo 150.042 kusů tohoto typu vozu. Škodovka prodávala auta u nás i v zahraničí. V Československu se v té době prodávaly pouze držitelům poukazu – takzvaně na příděl.

Stav tohoto 8mm filmu

Film je skoro 50 let starý a obsahuje spoustu hezkých záběrů, které vznikly na dovolené našeho klienta. Ten, kdo je natáčel, dobře pracoval se světlem, což ne každý uměl, viz. článek: 8mm film a zkušenosti filmařů se světlem. Záběry nejsou ani tmavé, ani přesvětlené. Po vyčištění filmu a úpravách, které děláme, vypadal záznam tak, jako je vidět v úvodu článku.