Digitalizace, převod, přepis a skenování 8mm filmů. Je mezi tím rozdíl?

Digitalizace, převod, přepis a skenování 8mm filmů. Je mezi tím rozdíl?

Máte doma 8mm filmy a chcete si je pustit, ideálně v počítači nebo televizi, sednete si k internetu a začnete hledat. Budete hledat digitalizaci, převod nebo přepis? Je v tom rozdíl? Ano, je v tom rozdíl. Bohužel ne všichni, kdo tuto službu nabízejí, to vědí.

Přepis 8mm filmů

Přepis 8mm filmů nabízeli od devadesátých let firmy, které 8mm filmy přepisovali na VHS kazety. V té době to byla dobrá služba, protože VHS kazetu si uměl přehrát skoro každý a jiná možnost videozáznamu vlastně neexistovala. Rozlišení bylo velmi malé a kvalita bídná, ale jiná možnost nebyla.

Převod 8mm filmů

Pod pojmem převod 8mm filmů si můžete představit cokoliv. 8mm film může někdo pustit v promítačce na zeď a pak ho nahrávat na kameru (analogový nebo digitální záznam), někdo jiný ho může neskenovat.

Digitalizace 8mm filmů

Digitalizace 8mm filmů by měla znamenat, že 8mm film je převeden z analogové do digitální podoby ideálně pomocí skenování, přičemž jsou zachovány všechny parametry originálu jako např. snímkování. Avšak pozor! Spousta firem tento výraz používá pro název nabízené služby, ale co pak dokážou udělat s filmem, to je k pláči. Způsoby digitalizace 8mm filmů, které používají některé firmy jsme popsali v článku “Jak digitalizovat 8mm filmy“.

Skenování 8mm filmů

Skenování 8mm filmů je v současné době jediná vhodná varianta, jak filmy digitalizovat. Na trhu je k dispozici pár skenerů, ale ty, které jsou cenově dostupné, jsou bohužel velmi špatné a nevyplatí se je vůbec kupovat. Proto hledejte digitalizaci, hledejte skenování, ale dejte si pozor, aby dotyčný nepoužíval levný scanner od Reflecty. Problémy s tímto scannerem jsme popisovali v článku “Jak digitalizovat 8mm filmy“.