Jak digitalizovat 8mm filmy? Možností je mnoho, ale…

Jak digitalizovat 8mm filmy? Možností je mnoho, ale…

V tomto článku vám představíme různé varianty digitalizace 8mm filmů a jejich klady a zápory. Odvažujeme si jej napsat, protože se digitalizaci věnujeme již od roku 2008 a máme bohaté zkušenosti s různými způsoby digitalizace 8mm filmů.

Snímání filmů přes hranol / film converter

Snad nejhorší varianta je snímání 8mm filmů přes hranol. Některé firmy to honosně nazývají jako převod přes film converter, ale to co se s filmem děje, to nemá naději na kvalitní výsledek.

První velký problém je v tom, že pro převod je použita stará promítačka, která může film poškodit. Rozžhavená žárovka může film propálit, drapák může poškodit perforaci a složitý průchod může film potrhat. Velký problém jsou i nečistoty, které se zachytávají v okénku pro prosvícení filmu a v obrazu se pak po okrajích zachytávají klepající se chlupy a prach.

Druhý velký problém je, že film je promítán do malé krabičky, kde se těžko obraz doostřuje. Takže když máte hotovo, zjistíte, že film je rozmazaný.

Třetí problém je v záznamovém zařízení. Budeme předpokládat, že je pro záznam použita digitální kamera. Výstup z ní je opravdu digitální záznam, ale ve většině případů na takovém záznamu dochází k pruhování. Je to jako když nahráváte na kameru puštěnou televizi. Problém je, že těžko synchronizujete snímkovou frekvenci filmu a kamery. Film má např. 18 a kamera 25 snímku za sekundu.

Další problém je s prosvětlením filmu, další problém s nastavením snímané plochy, dále nedostatečná možnost reagovat na nastavení celého procesu atd… Zkrátka toto je nejhorší možnost jak 8mm film digitalizovat.

Skenování pomocí cenově dostupných skenerů

Vyzkoušeli jsme i S8 film skener od Reflecty. Jsou to vyhozené peníze. Mysleli jsme si, že jsme dostali vadný kus, ale když nám přišel nový, tak problémy byly úplně stejné. Skener špatně zaostřuje, je extrémně pomalý, proces skenování se zastavuje, má malé rozlišení a umí jen Super 8 film.

Novější skener od Reflecty je opět přešlap. Nestabilní obraz, problém s expozicí v průběhu záběru, poblikávání obrazu a špatné snímkování. Pokud máte 8mm film v 16 snímcích za sekundu (což je asi 95 % všech filmů), tak budete mít film hodně zrychlený a nebude se na to dát koukat.

Snímání filmů z plátna

Způsob snímání 8mm filmů z plátna má obdobné nedostatky jako snímání přes hranol, ale hodnotíme jej kladněji. Dokonce pokud máte zkušenosti a víte co a jak ošetřit, tak můžete dosáhnout lepších výsledků než skenováním 8mm filmů pomocí levných skenerů (toto se ale netýká amatérů).

Tím, že film je zobrazován na velké ploše, máte možnost film lépe ostřit a dále lze lépe kamerou nastavit snímané okraje, tudíž ho můžete zaznamenat ve fullHD rozlišení a nemusíte ho pak ořezávat. Stále ale riskujete poškození filmového pásku ve staré promítačce, v obrazu budou nečistoty, nevyladíte snímkování mezi kamerou a promítačkou, obraz bude nepříjemně pruhovat, film bude nestabilní atd…

Kvalitní, ale drahý skener

Všechny problémy, které jsme popisovali u výše zmíněných variant u kvalitního skeneru 8mm filmů nenajdete. Digitalizace 8mm filmů tímto způsobem nepředstavuje žádné riziko poškození filmu, žádné zachytávání nečistot v obrazovém políčku, maximální ostrost, výborná stabilizace, možnost regulace podsvícení, stabilní světlost filmu – žádné blikání, žádné pruhování, možnost vyvážení barev filmu, správné snímkování – rychlost filmu totožná s originálem, maximální rozlišení, atd… Prostě paráda. Nevýhodou pro člověka, který si chce neskenovat jen pár 8mm filmů, je cenová nedostupnost skeneru.

Jak tedy digitalizovat 8mm filmy?

Chcete-li mít 8mm filmy kvalitně digitalizované, nekupujte ani cenově dostupné ani drahé skenery, ale ozvěte se nám a my vám pomůžeme. Rozhodli jsme se nabídnout zákazníkům především kvalitu, proto používáme kvalitní skener a s filmy dále pracujeme. V případě, že je to potřeba, filmy dále upravujeme. To je možné jen díky skenování 8mm filmů do vysokého rozlišení.