Pozor na snímkování při digitalizaci 8mm filmu

Pozor na snímkování při digitalizaci 8mm filmu

V článku “Jak digitalizovat 8mm filmy?” jsme popisovali, jaké chyby lze u digitalizace 8mm filmů nasekat při použití levných scannerů a při neprofesionálním převodu. Jednou z chyb, kterou popíšu v tomto článku, je nedodržení snímkování, které zbytečně sníží kvalitu výsledného videa. My počet snímků za vteřinu zachováváme a i to je důvod, proč jsme oproti mnohým o pár kroků vpřed.

25 snímků za vteřinu místo 18 snímků

Nebudeme nikoho jmenovat, ale víme, že lidé běžně dostávají od jiných poskytovatelů digitalizace své filmy ve špatné snímkové frekvenci. Jde o to, že máte např. Super 8mm film v 18 fps (18 snímků za vteřinu) a vy jej dostanete např. v MP4 formátu, který má 25 nebo 30 fps. Jak to víme?

Víme to proto, že nám občas zákazníci přinesou své osmičky a nechávají si je u nás znovu digitalizovat. Podívejte se na článek:
Porovnání kvality digitalizace poškozeného 8mm filmu od někoho jiného a od nás.

Důsledek špatného snímkování

Pokud snímkování někdo ignoruje a původní frekvenci filmu nesesynchronizuje s exportem, dojde k tomu, že se těch 18 snímků v jedné vteřině roztáhne do 25. V tu chvíli se ztrácí ta velká výhoda skenování filmů políčko po políčku. Snímky se totiž nakonec stejně prolínají. Tato deformace je viditelná především u obrazu, kde je zaznamenán pohyb (projíždí auto, posun kamery z jedné strany na druhou, atd.). Nepříjemným efektem je pak rozmazaný popř. rozřádkovaný obraz (jeden řádek videa je posunutý vlevo a druhý vpravo).

Ověřte si výstupní formát videí

Ověřte si tedy předem, jaký bude výstupní formát digitalizovaného 8mm filmu. Vzhledem k tomu, že inteligentní dopočítávání obrazu pro rodinné 8mm filmy v ČR zatím nikdo nenabízí, je 25 nebo 30 snímků za vteřinu určitě špatně.

Můžeme vás ujistit, že pokud budeme převod 8mm filmů dělat my, dodržíme snímkování i rychlost. Jedno neskenované políčko se bude rovnat jednomu snímku v exportovaném videu. A protože záznam na 8mm filmech je nejčastěji v 16 nebo 18 snímcích za vteřinu, ve stejné snímkové frekvenci videa od nás dostanete. Snímky se tedy nebudou nepříjemně prolínat a video nebude ani zpomaleno ani zrychleno.