Skenování starých kotoučových filmů – 8mm, 9,5mm, 16mm a 35mm
Jaké skenery pro digitalizaci filmů používáme?
Používáme skenery MovieStuff a filmové brány od Studio RAFT.
Filmové formáty, které skenujeme
Normal 8mm, Super 8mm, Pathé 9.5mm, 16mm, 17.5mm, 22mm, 28mm, 35mm.
Rozlišení používaných skenerů
2K (2048 x 1536 px), 2,5K (2448 x 2048 px), 4K (4096 x 3000 px).
Výstupní formáty po naskenování
Formát a datový tok můžeme volitelně nastavit. Základní formáty jsou: AVI, MOV, MP4, PNG a TIFF. Datový tok např. 35Mbps, 280Mbps, bez komprese. Snímková frekvence je zachována jako na zdrojovém filmu.
Používaná technologie našeho skeneru a šetrnost k filmům
Posun filmu je zajištěn tahem – nikoliv pomocí ozubeného kola (drapáku) a je veden přes silikonové válečky, proto nehrozí odření a jiné poničení. Skenování jednotlivých snímků je řízeno světelným paprskem snímající perforaci. Film je prosvětlen silným diodovým studeným světlem (nehrozí propálení). Pro lepší vyrovnání filmu a kvalitnější sken používáme vlastní technologii filmové brány.
Skenování celé plochy filmu včetně perforace a rámečku
Umožňujeme skenování celé plochy filmu. Obrazový snímač scanneru můžeme zaměřit jen na plochu s obrazem nebo na celý film včetně černého rámečku a perforace. To je vhodné v případě, že od nás chcete dodat surová data, protože film budete dále zpracovávat. Když od digitalizace filmů očekáváte spíše finální video, které chcete jen přehrávat, dodáme filmy bez rámečku. Podoba a formát je na domluvě.
Zachování zdrojové snímkové frekvence filmu po naskenování
Počet obrazových políček, které jsou na filmovém pásu v jedné vteřině, zachováme i ve videosouboru, který od nás dostanete. Export do 25 snímků často dělají levné skenery, které tak ztrácí výhodu „skenování políčka po políčku“. Když se např. 18 snímků na Super8 filmu roztáhne na 25, objevují se v obraze chyby. Správné dodání snímkové frekvence považujeme za naprostou samozřejmost a dodržujeme ji.
Naskenování a digitalizace optické zvukové stopy
Pro digitalizaci optické zvukové stopy nepoužíváme promítačku, ale používáme skener. Obrazová políčka naskenujeme včetně optického záznamu zvuku. Ten postprodukčně spojíme a obrazový záznam zvukové vlnové délky převedeme na zvuk. Zákazníkům pak předáváme digitalizovaný ozvučený film bez vlnovky v obrazu. Tento typ záznamu zvuku se nejčastěji objevuje u 16mm a 35mm filmů.
Filmy které jsme skenovali
Výhody skenování filmů na našich skenerech
Díky vysokému rozlišení je kvalita digitalizace 8mm filmů formou skenování nesrovnatelně vyšší než při kopírování 8mm filmů přes hranol, různé konvertory nebo snímání z plátna či zdi. Není to ale jediná výhoda.
Žádné pruhování
Díky skenování filmu je 100% eliminováno pruhování a obrazová políčka jsou digitalizována bez zkreslení.
Bez rizika propálení
Při prosvětlení diodovým světlem se film nevystavuje vysokým teplotám z rozžhavené žárovky a nehrozí propálení.
Žádné nečistoty po okrajích
Vzhledem k používané technologii skener nezachytává nečistoty, takže se ve výsledném filmu po okrajích nepohybují smítka a prach.
Bez rizika poškrábání
Díky technologii, kterou náš skener používá, film nikde nedře. Projíždí přes silikonová kolečka, proto mu nehrozí poškrábání.
Žádné stíny po okrajích
Obrazová políčka mají díky skenování ostré hrany bez tmavých stínů po okrajích.
Bez rizika potrhání filmu
Skener nepoužívá „drapák“, ozubené kolečko, které táhne film a mohl by ho poškodit.