Postupy
Postup při digitalizaci 8mm filmů
… a také 9,5mm, 16mm a 35mm filmů
Uvědomujeme si, že 8mm filmy s rodinnými záběry pro vás mají nevyčíslitelnou hodnotu. Může se to zdát jako zavedená fráze, ale pro nás je zase každý digitalizovaný film zážitek. Proč? Protože ta retro technologie je prostě fascinující! Digitalizace 8mm filmu nás baví, a proto se ke každému filmu chováme tak, jako by byl náš vlastní. Jsme k němu šetrní a opatrní. Každému filmu věnujeme maximální péči, aby byl výsledek co nejlepší.
Stále hledáme možnosti, co ještě zlepšit. Je ale potřeba si uvědomit, že převod 8mm filmů má své limity. Je vlastně zázrak, že obrazové políčko filmu, které má 5mm, vypadá na televizi s úhlopříčkou 1 metr tak dobře.
1. Čištění filmu
Před zahájením skenování 8mm filmy nejprve šetrně očistíme od prachu, smítek a nečistot. I když máte kotouče dobře uloženy, nepráší se na ně a filmový pásek vypadá čistý, častokrát obsahuje malé částečky, které nachytá např. při promítání ve staré promítačce. Čištěním dosáhneme lepšího obrazu. Kontrolujeme také neporušenost filmového pásku. V případě, že je to potřeba, 8mm filmy slepíme.
2. Skenování políček filmu
Každý celuloidový film (ať už 8mm nebo 16mm) a každý záběr na něm je specifický. Neexistuje univerzální film (z hlediska barevnosti, vyvážení černé a bílé, atd…). Proto každý film řešíme individuálně a u skenování filmu vždy sedíme a upravujeme parametry skenování podle potřeby. Vznikne-li nutnost upravit záběr digitálně, místo si označíme a po naskenování provedeme korekci v postprodukci. Filmy skenujeme do rozlišení 2048 x 1536 px. Díky optickému senzoru snímá scanner každé políčko zvlášť.
3. Korekce a úpravy obrazu
Naskenované 8mm filmy vyžadují v 99 % případů upravit. Je potřeba odstranit filmový třas (stabilizovat obraz), odstranit zrnitost a nečistoty, vyvážit černou a bílou, u barevných filmů oživit barvy atd.. Úplně doostřit film nelze, ale mírné zvýraznění kontur u horších filmů trochu pomůže. Z naskenovaného 8mm filmu zároveň odstraníme prázdná bílá místa a podbarvíme jej hudbou. Ukázky úprav 8mm filmu
Pro archivy měst a obcí a pro komerční filmy navíc nabízíme inteligentní dopočet snímkové frekvence a např. kolorování ČB filmů.
4. Export do video souboru
Při exportu videa do výsledného souboru je důležité 8mm film nezkreslit. Zachováme tedy původní snímkování filmu (16, 18 nebo 24 snímků za vteřinu), nenastavujeme žádnou kompresi obrazu (export v „progressive scan“) a finální video má vysoký datový tok. Aby byl výstupní video soubor bez problémů přehratelný, exportujeme film do AVI, MP4 nebo MOV formátu.
Těm, kdo si chtějí filmy sami upravit, můžeme dodat zdrojové obrazové TIFF soubory v rozlišení 2048×1536 px bez ořezu rámečku.